Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Guardiola: Champions League edhe më e vështirë për të fituar këtë sezon

Sport  |  02.11.2020 Ora 19:54   
Pep Guardiola pretendoi se Liga e Kampionëve këtë sezon do të jetë më e vështirë se kurrë për Manchester City për të fituar. City është në sezonin e tyre të 10-të radhazi në garë dhe kurrë nuk ka arritur më shumë sesa një paraqitje gjysmëfinale në 2015-16 kur Manuel Pellegrini ishte në krye.

Guardiola, i cili dy herë fitoi Ligën e Kampionëve si trajner i Barcelonës, u emërua menaxher i Qytetit me një detyrë për të sjellë trofeun e argjendtë evropianë në klub.

Nën Katalanasin ata kanë arritur vazhdimisht fazën e nokautit, por kurrë nuk kanë përparuar përtej fazës çerekfinale.

Dhe përpara ndeshjes së tyre të Grupit C me Olympiacos të Martën, Guardiola pranoi që kërkimi për t'u bërë kampionë të Evropës duket se bëhet më shumë një sfidë me çdo sezon që kalon.

"Shakhtar ... është qesharake, kjo nuk ekzistonte më parë", theksoi Guardiola

"Është e vështirë, me të vërtetë e vështirë. Ka shumë shembuj për të provuar atë që po them," tha Guardiola të hënën në një konferencë për media.

"Ka më shumë lojëra me menaxherë të përgatitur më mirë, më shumë lojëra ku ata e dinë se çfarë duhet të bëjnë. Skuadrat janë më të mira.

"Ka më shumë para kudo, jo vetëm disa klube, shumë klube kanë mundësinë të shpenzojnë dhe të blejnë lojtarë, dhe ka menaxherë të rëndësishëm.

"Ëtshtë e vështirë. Sezonin e kaluar, Atalanta, shiko çfarë ndodhi, gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve dhe liga italiane ishte e pabesueshme.

"Shakhtar Donetsk, shiko çfarë ndodhi dhe tani në Real Madrid dhe një barazim kundër Interit. Është qesharake, kjo nuk ekzistonte më parë. Nuk ka rëndësi se ku shkoni.

"Është e vështirë të kualifikohesh [në fazën e nokautit], sa herë që kualifikohemi u them lojtarëve 'urime, shijo atë moment' por është suksesi i parë i sezonit, për t'u kualifikuar në raundin tjetër"./radioplus
 

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing