Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Ylli kinez i tenisit, akuzon ish-liderin e Partisë Komuniste për sulm seksual

Sport  |  04.11.2021 Ora 11:37   
Pretendimi shpërthyes #MeToo i një ylli kinez të tenisit kundër një ish-udhëheqësi të shtetit është mbytur nga censura e përgjithshme, me autoritetet që po përpiqen të fshijnë çdo përmendje të një skandali politikisht të ndjeshëm, e që ka jehonë në të gjithë internetin kinez.

Peng Shuai, 35 vjeçe, një ish-kampione e Wimbledon dhe French Open në dyshe, të martën akuzoi zëvendëskryeministrin në pension Zhang Gaoli, për presion ndaj saj për të kryer marrëdhënie seksuale. Akuza këto sipas një postimi të fshirë që atëherë nga llogaria e verifikuar e Peng në Weibo, rrjet social i ngjashëm me Twitterin e Kinës. platformë mediatike.

CNN nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur autenticitetin e postimit me më shumë se 1600 fjalë dhe ka kontaktuar me Peng për koment, si dhe me Zyrën e Informacionit të Këshillit Shtetëror të Kinës, e cila merret me pyetjet e shtypit për qeverinë qendrore.
Në postimin, i cili lexohet si një letër e hapur për Zhang, ajo pretendon një lidhje gjatë një periudhe me ndërprerje e që zgjati të paktën 10 vjet. Peng thotë se i hapi zemrën Zhang, i cili tani është 75 vjeç.

"Pse u desh të ktheheshe tek unë, më çove në shtëpinë tënde për të më detyruar të bëj seks me ty? Po, nuk kisha asnjë provë dhe ishte thjesht e pamundur të kisha prova", ka shkruar ajo.

"Nuk mund ta përshkruaj se sa e neveritur isha dhe sa herë e pyeta veten a jam akoma një njeri? Ndihem si një kufomë në këmbë. Çdo ditë aktroja, cili person jam unë në të vërtetë?" – ka shkruar ajo ndër të tjera. /cnn/
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing