Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Brit Awards njoftoi se do të heq kategoritë gjinore në mënyrë që të nderojnë artistët "vetëm për muzikën e tyre"

Muzikë  |  22.11.2021 Ora 21:17   

Brit Awards ka hequr gjininë duke hequr kategoritë meshkuj dhe femra për ngjarjen e saj 'wake' 2022.Organizatorët e ngjarjes kanë ndarë opinionin,me disa të indinjuar nga vendimi për të kaluar emërtimet në neutrale gjinore për herë të parë në historinë e saj.

 Bosët pretendojnë se lëvizja është  një përpjekje "për të qenë sa më gjithëpërfshirës dhe sa më i rëndësishëm që të jetë e mundur" duke lejuar që të marrin pjesë njerëz që nuk identifikohen as si burrë apo as grua. Por fansat kanë filluar të kritikojnë ndryshimin  'wake', me shumë prej tyre që po bënjë thirrje për një bojkot të shfaqjes së vitit të ardhshëm.

Brit Awards 2022 do të shohë pretendentët të luftojnë për Artistin e Vitit në vend të Artistit Solo Mashkull dhe Artistes  Solo Femër.Artisti më i Mirë Ndërkombëtar i vitit do të përdoret në zëvendësim të Artistit më të Mirë Ndërkombëtar Femër, apo Mashkull.

 Ceremonia e vitit 2022 do të shfaqë katër çmime të reja, të cilat do të vendosen të gjitha përmes votës së publikut.  Këto ndryshime në Brit Awards, vijnë pasi këngëtari Sam Smith,i cili identifikohet si jo binar,  i vuri organizatorët nën presion për të hequr kategoritë meshkuj dhe femra në fillim të këtij viti.

 Tre herë fituesi shkroi në internet: “Muzika për mua ka qenë gjithmonë për bashkim dhe jo për ndarje. "Unë pres me padurim një kohë ku ceremonitë e çmimeve mund të reflektojnë shoqërinë në të cilën jetojmë."

 Kjo u rrëzua nga planifikuesit e ngjarjeve në atë kohë, sepse rrezikonte 'të ishte kundërproduktive për diversitetin dhe barazinë'. Por me një volt të madh sot, kryetari britanik Tom March njoftoi ndryshimin e emrave të kategorive, të njohura prej kohësh.

 Ai tha: “Është e rëndësishme që britanikët të vazhdojnë të evoluojnë dhe të synojnë të jenë sa më gjithëpërfshirës që të jetë e mundur. “Është plotësisht koha e duhur për të festuar arritjet e artistëve për muzikën që ata krijojnë dhe punën që bëjnë, pavarësisht nga gjinia.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Muzikë

Marketing