Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Rojet e sigurimit Samuel dhe Jackson Bush bashkohen me qindra paditës të tjerë të AstroWorld dhe Travis Scott

Muzikë  |  23.11.2021 Ora 12:24   

Dy roje sigurie që punonin në Festivalin Astroworld të Travis Scott në Hjuston,  po padisin këngëtarin, dy javë pasi një turmë adhuruesish të muzikës së tij brutalisht nxituan për dalë sa më afër skenës në koncert, duke shkaktuar kështu vdekjen e deri në 10 personave deri më tani dhe duke u plagosur qindra të tjerë, përfshirë këtu edhe rojet.

 Samuel dhe Jackson Bush, një xhaxha dhe nip që punuan në koncertin e 5 nëntorit, u thanë gazetarëve gjatë një konference shtypi të hënën se të dy pësuan lëndime duke u përpjekur të ndihmonin pjesëmarrësit e koncertit gjatë rritjes së turmës.  Samueli, i cili thotë se u shkel disa herë, theu dorën dhe lëndoi shpinën, ndërsa Jackson lëndoi shpatullën e tij.

 Të dy kanë emëruar 28 persona dhe korporata në kostumin e tyre, duke përfshirë Scott dhe labelin e tij Cactus Jack Records, promovuesit e Astroworld Live Nation dhe ScoreMore, vendin e ngjarjes NRG Park dhe kompanitë e sigurisë Contemporary Services Corp dhe AJ Melino & Associates. Samuel dhe Jackson Bush pretendojnë se AJ Melino & Associates mori shumë pak masa për të përgatitur punonjësit e saj të kontraktuar për kaosin që mund të pasonte. 

Padia pretendon se kompania nuk kërkoi kontrolle të historisë,  për t'u siguruar që rojet ishin të kualifikuar për detyrën dhe kompania nuk ofroi ndonjë trajnim për të bërë punën e tyre.  Atyre thuhet se nuk iu dhanë radio komunikimi dhe nuk mund të komunikonin me eprorët e tyre ndërsa filloi problemi me turmën.  Jackson Bush thotë se nuk iu dha asnjë udhëzim përpara se të fillonin, përveçse të paraqiteshin në vendin e koncertit të veshur me të zeza.

 "Në pjesën më të madhe, ata na thanë se ku të qëndronim, të mos lejonim njerëzit të vrapojnë dhe të jemi të sigurt dhe të mos i vëmë duart mbi askënd," tha Jackson Bush gjatë një konference për shtyp.  "Nuk kishte asnjë trajnim."

Komentet

Marketing

 

Tjera në Muzikë

Marketing