Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Mariah Carey po përballet me një betejë ligjore për përpjekjen e saj që të patentojë frazën "Mbretëresha e Krishtlindjeve"

Muzikë  |  17.08.2022 Ora 10:12   
Në mars 2021, avokatët e këngëtares “All I Want for Christmas Is You” depozituan dokumente në Zyrën e Patentave dhe Markave të SHBA-së, duke kërkuar të regjistronte emrin për përdorim që lidhet me muzikën e saj, si dhe një shumëllojshmëri produktesh bukurie dhe mallrash.

Javën e kaluar, avokatët që veprojnë në emër të këngëtares Elizabeth Chan,  depozituan një deklaratë zyrtare duke kundërshtuar kërkesën për patentim të frazës nga Mariah.

“Krishtlindjet kanë ardhur përpara secilit prej nesh në tokë, dhe shpresojmë se do të jenë afër pas secilit prej nesh në tokë”, komentoi njëri nga avokatët e këngëtares Chan në një deklaratë për Variety. "Ndjej shumë fort se askush nuk duhet të patentojë asgjë rreth Krishtlindjeve, ose ta monopolizojë atë në mënyrën që Mariah kërkon ta bëjë përjetësisht. Kjo nuk është gjëja e duhur për të bërë.

Krishtlindjet janë për të gjithë. Është menduar që Krishtlindjet të ndahen me të gjithë,  nuk është menduar të jetë në pronësi vetëm të dikujt."

Këngëtarja Chan performon ekskluzivisht muzikë festive dhe gjithashtu publikoi një album të titulluar “The Queen of Christmas” në dhjetor të vitit 2021.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Muzikë

Marketing