Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Princi Harry dhe Meghan Markle fitojnë çmimin për drejtësi racore dhe shëndet mendor

Të Tjera  |  08.12.2022 Ora 8:38   

Një organizatë bamirëse e të drejtave të njeriut në ShBA i ka dhënë Harryt dhe Meghan çmimin ‘Ripple of Hope’ për aktivizmin e tyre mbi drejtësinë racore dhe shëndetin mendor.

Në një deklaratë për festimin e çmimit të tyre, Duka dhe Dukesha e Sussex-it thanë se “një valë shprese mund të kthehet në një valë ndryshimi”. Çifti e mori çmimin të martën mbrëma në New York, dy ditë përpara publikimit të një shfaqjeje të re në Netflix që pritet të përfshijë zbulime mallkimore për familjen mbretërore.

Në një ‘trailer’ për shfaqjen, Harry flet për një “hierarki në familje”, një “lojë të pistë” dhe thotë: “Ne e dimë të vërtetën e plotë”, shkruan The Guardian.

Organizata e të Drejtave të Njeriut Robert F Kennedy (RFKHR) shpërndan çmimin vjetor për liderët e qeverisë, biznesit, aktivizmit dhe industrisë së muzikës/filmit, duke nderuar këtë vit edhe presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, dhe presidentin e Bankës së Amerikës, Brian Moynihan, ndër të tjera.

Gjatë ceremonisë, çifti njoftoi se do të bashkëpunonte me RFKHR-në për një çmim të ri që njeh barazinë gjinore në filmin studentor, për të cilin ata thanë se shpresonin se do të “frymëzonte një brez të ri lidershipi në art, ku talentet e larmishëm dhe të ardhshëm kanë një platformë për të dëgjuar zërat e tyre dhe për të treguar historitë e tyre”.

Sipas RFKHR, të nderuar janë ata që kanë demonstruar “një angazhim të palëkundur ndaj ndryshimeve shoqërore dhe kanë punuar për të mbrojtur dhe avancuar barazinë, drejtësinë dhe të drejtat e njeriut”.

Çmimi është emëruar pas fjalimit të “grumbullimit të shpresës” mbi aparteidin e mbajtur në vitin 1966 nga Robert Kennedy, vëllai i ish-presidentit amerikan John F Kennedy, studentëve në Universitetin e Cape Town në Afrikën e Jugut. Organizata bamirëse u krijua menjëherë pasi Robert Kennedy u vra në vitin 1968.

Vajza e tij, Kerry Kennedy, një avokate e të drejtave të njeriut dhe presidente e organizatës bamirëse, tha se Çifti Sussex kishin qenë “tepër të guximshëm” në adresimin e çështjeve të drejtësisë racore dhe sëmundjeve mendore.

 

“Ata janë ngritur në këmbë, kanë folur për drejtësinë racore dhe kanë folur për sëmundjet mendore në një mënyrë që ishte tepër e guximshme”, tha ajo për gazetën amerikane Extra.

“Në këtë botë pas Covid-it ka pasur një rritje masive… njerëzit në mbarë globin kanë thënë se kanë ankth dhe depresion masiv. Që Meghan të dalë atje në televizionin kombëtar dhe të normalizojë diskutimin e shëndetit mendor, në këtë pikë, është tepër e rëndësishme dhe shumë e guximshme”.

Ceremonia Ripple of Hope 2022 u organizua nga aktori hollivudian, Alec Baldwin.

Ceremonia e nderoi gjithashtu ish-yllin e basketbollit të NBA dhe aktivistin e të drejtave civile Bill Russell me një çmim pas vdekjes.

Fituesit e mëparshëm të Ripple of Hope kanë përfshirë nënpresidenten e ShBA-së, Kamala Harris, poeten Amanda Gorman, këshilltarin kryesor mjekësor të ShBA-së, Anthony Fauci, muzikantët Bono dhe Taylor Swift, peshkopin dhe aktivistin e Afrikës së Jugut Desmond Tutu, aktorin George Clooney, ish-presidentët Bill Clinton dhe Barack Obama, dhe CEO-n e Apple, Tim Cook. /Telegrafi/

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing