Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Aktorja e parë që nënshkroi kontratë në Hollywood

Film  |  25.06.2024 Ora 9:08   
Aktorja Mary Pickford më 24 qershor 1916 bëhet ylli i parë femër që nënshkroi kontratë milion dollarësh në Hollywood.

Lindur në Toronto, Kanada më 1892, e pagëzuar si Gladys Mary Smith.

Ajo u bë aktore, regjisore dhe skenariste e njohur me emrin ‘e dashura e Amerikës’ në periudhën e filmit pa zë.

Vdiq më 1979, në Santa Monika, Kaliforni.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Film

Marketing