Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Fanella e Maradona-s shitet për 7.1 milionë funte

Sport  |  04.05.2022 Ora 20:45   
Bluza e Maradonës e njohur si 'Hand of God' që është veshur nga futbollist në Kupën e Botës në vitin 1986 është shitur te një blerës misterioz për 7.1 milionë funte, duke e bërë atë artikullin më të shtrenjtë të memorialeve sportive të shitura ndonjëherë në ankand.

Delegacioni argjentinas duke përfshirë familjen e Maradonas udhëtoi për në Londër në përpjekje për ta blerë vet ata fanellën.
Veshja ishte vënë në shitje nga Sotheby's për një ankand online deri më 4 maj.  

Bluzën Maradona, e kishte veshur kur shënoi dy gola të rëndësishëm për të eliminuar Anglinë nga Kupa e Botës 1986, duke përfshirë të ashtuquajturin golin "Dora e Zotit".

Ikona e ndjerë e futbollit ndërroi fanellat me mesfushorin e Anglisë, Steve Hodge pas kohës së plotë dhe ai ka qenë në posedim të sendit të çmuar për 35 vitet e fundit.

Fanella kishte kaluar 20 vitet e fundit në huazim në Muzeun Kombëtar të Futbollit në Mançester.
Rekordi i mëparshëm për çdo kujtim sportiv ishte dorëshkrimi origjinal autograf i Manifestit Olimpik i vitit 1892, i cili u shit në Sotheby për 8.8 milionë dollarë në dhjetor 2019.

Rekordi i mëparshëm për një këmishë të veshur në lojë mbahej nga Babe Ruth's Yankees Road Jersey, i shitur për 5.64 milionë dollarë në 2019.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing