Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Studim: Helmi i bletës vret qelizat agresive dhe rezistente të kancerit të gjirit

Shëndeti  |  09.08.2022 Ora 12:59   

Studiuesit në Australi zbuluan se helmi i bletëve shkatërroi me shpejtësi qelizat e kancerit të gjirit.  Helmi u tregua shumë efektiv në reduktimin e rritjes së tumorit edhe për format më agresive dhe më të vështira për t'u trajtuar të kancerit të gjirit.  Për më tepër, komponimet e pranishme në helm rritën suksesin e kimioterapisë.

Thumbimet e bletëve mund të jenë tepër të dhimbshme dhe, në disa raste, mund të jenë edhe kërcënuese për jetën.  Në SHBA, thumbimet e bletëve përfaqësojnë "takimin më vdekjeprurës të kafshëve helmuese" për shkak të shokut alergjik anafilaktik që mund të shkaktojnë.

Por studiuesit në Institutin e Kërkimeve Mjekësore Harry Perkins në Perth, Australi, kanë zbuluar se helmi i bletës mund të jetë një forcë shëruese që mund të shpëtojë jetë nga kanceri.

 Ekipi i udhëhequr nga Dr. Ciara Duffy mori helm nga kosheret e bletëve nga Australia, Irlanda dhe Anglia.  Bletët fillimisht u vunë në gjumë me CO2, më pas u mbajtën në akull derisa studiuesit nxorrën helmin dhe e injektuan atë në tumoret e kancerit të gjirit.

Eksperimentet në minj treguan se në përqendrime specifike, helmi i bletës vrau 100% të qelizave të kancerit të gjirit trefish negativ, një lloj kanceri i gjirit që nuk ka asnjë nga receptorët tipikë që gjenden zakonisht në format e tjera të kancerit.  Si e tillë, mund të jetë jashtëzakonisht e vështirë për t'u trajtuar.

 Qelizat e kancerit u shkatërruan brenda 60 minutave me efekt minimal në qelizat normale.

Një përbërës i quajtur melittin, duket se është përgjegjës për efektin vrasës të kancerit përmes helmit.  Melittina depërton në membranën plazmatike të qelizave kancerogjene, duke formuar vrima ose pore që çojnë në vdekjen e qelizave.

 Hulumtimet treguan gjithashtu se melittin prish rrugët kryesore të mesazheve, që qelizat e kancerit përdorin për të komunikuar, rritur dhe përsëritur.

Studiuesit gjithashtu donin të shihnin se çfarë ndodhi kur melittin ndërveproi me ilaçet konvencionale të kimioterapisë, të tilla si docetaxel.  Çuditërisht, poret dhe vrimat e shpuara nga përbërësi i helmit të bletës lejuan kimioterapinë të depërtonte lehtësisht në qelizat kancerogjene, duke reduktuar ndjeshëm rritjen e tumorit te minjtë.

Për fat të mirë, melittina mund të sintetizohet, kështu që asnjë bletë nuk duhet të dëmtohet në të ardhmen për një terapi të bazuar në helmin e bletës.  Duke folur për aplikimet e tij, autorët e studimit të ri janë optimistë të kujdesshëm, duke theksuar se nevojiten më shumë kërkime për të vërtetuar këtë terapi premtuese.

 Në të ardhmen, shkencëtarët duan të hetojnë toksicitetin dhe të gjejnë dozën më të sigurt dhe më efikase përpara se të nisin provat klinike.

 Gjetjet u raportuan sot në revistën Nature.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Shëndeti

Marketing