Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Gjenden tatuazhet më të vjetra në mumjet 5000 vjeçare

Të Tjera  |  01.03.2018 Ora 11:24   
Tatuazhet më të hershme figurative në botë janë zbuluar në mumiet egjiptiane 5,000 vjeçare në Muzeun Britanik, duke rishkruar edhe njehere historinë.

Tatuazhet janë të një demi të egër dhe një dele barbarie në krahun e sipërm të një mumije mashkullore dhe shkronja S në pjesën e sipërme të krahut dhe të supit të një femre, të cilët u zbuluan  në në pjesën jugore të Egjiptit të Epërme, pranë Luxor.Tatuazhet më të vjetra të njohura në botë u zbuluan në Ötzi Iceman, që datojnë nga e njëjta kohë, por ato janë thjesht gjeometrike.

Më parë, arkeologët kishin menduar se vetëm gratë mbanin tatuazhe në historinë e lashtë ndërsa zbulimi i ri tregon se modifikimet e tilla të trupit janë praktikuar në të dyja gjinitë.Tatuazhet mund të kenë treguar statusin, trimërinë dhe dijen magjike. Ata jetonin në mes 3351 dhe 3017 p e s, jo shumë kohë përpara se rajoni të unifikohet nga faraoni i parë në 3100 pes.  

 

Komentet

Marketing

Tjera në Të Tjera

Marketing