Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Lyon 0-3 Bayern Munich: Gnabry ndihmon në vendosjen e finales me Paris Saint-Germain të Champions League

Sport  |  20.08.2020 Ora 9:13   
Marshimi i pamëshirshëm i Bayern Munich përmes Ligës së Kampionëve këtë sezon vazhdoi ndërsa ata eliminuan Lyon për të prenotuar një paraqitje të 11-të në finalen e garës dhe një përballje me Paris St-Germain.

Kampionët gjermanë mezi kanë mbajtur një dorezë mbi ta në Evropë këtë sezon, me këtë fitoren e tyre të 10-të të drejtpërdrejtë në Ligën e Kampionëve - barazimin e rekordit të fitoreve radhazi në garën e vendosur nga Real Madrid në 2015 dhe vetë Bayern në 2013 - si pjesë e  28 ndeshjeve pa humbje.

Dhe Lyon thjesht nuk kishte aftësi ose qasje gjatë 90 minutave për ta pritur atë prirje.

Pala franceze do të shpërdor dy mundësi të humbura në çerekun e hapjes, megjithëse, Memphis Depay gjuajti gjerësisht pasi doli i qartë para se Karl Toko Ekambi të godiste drejtimin nga distanca e ngushtë, pasi preu nga e djathta.

Momentet pas përpjekjes së fundit, Serge Gnabry u zhvendos në mesfushë dhe gjuajti një hapëse mahnitëse për Bayernin, i cili kurrë nuk shikoi mbrapa.

Gnabry shënoi edhe të dytin, me një fund shumë më të thjeshtë, duke ndjekur rezultatet pas që Anthony Lopes kishte bllokuar përpjekjen e përplasur të Robert Lewandowski nga rreziku.

Ekambi mund të kishte bërë gjëra interesante nëse ai do të kishte mundur të gjente një rrugë më tej Manuel Neuer pasi ishte vendosur nga Houssem Aouar, por shansi shkoi huq.

Philippe Coutinho pa një përfundim të përjashtuar për offside para se Lewandowski ta ketë fjalën e fundit, duke shënuar për ndeshjen e nëntë evropiane në kërcim me kokë - 15-ta e tij në garën këtë sezon.

Fitorja e Bayernit përfundon humbjen e katër gjysmëfinaleve  në Ligën e Kampionëve të mëparshëm në të cilën ishin paraqitur. Ai gjithashtu i mban ata në kurs për fitoren  e trofeut të 3-tënë fushatën debutuese yjore të Hansi Flick si trajner.

Finalja e së dielës premton të jetë drithëruese, duke vendosur padyshim anën më të mirë të futbollit botëror kundër një prej linjave më të mira të planetit./radioplus
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing