Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

LeBron James është zyrtarisht një miliarder

Sport  |  03.06.2022 Ora 11:51   
 LeBron James, 18 herë NBA All- Star, 4 herë kampion në NBA, dy herë fitues i medaljes së artë olimpike, ka arritur një tjetër moment historik, këtë herë duke bërë diçka që asnjë lojtar tjetër i NBA nuk e ka bërë ndonjëherë.

Pas një viti tjetër fitimesh super të mëdha me gjithsej 121.2 milionë dollarë vitin e kaluar,  Forbes vlerëson se James është bërë zyrtarisht miliarder, ndërkohë që ende luan.
 
Superylli 37-vjeçar ka një pasuri neto prej 1 miliard dollarësh, sipas llogaritjes së Forbes. James, i cili mungoi në play-off për vetëm katër herë në 19 sezone, është lojtari i parë aktiv i NBA që hyn në listën e miliarderëve. Michael Jordan, i vetmi miliarder tjetër i basketbollit, nuk arriti në dhjetë shifra deri në vitin 2014, më shumë se një dekadë pasi doli në pension, falë një investimi në kohën e duhur në ekipin e basketbollit Charlotte Hornets.
 
"Është momenti im më i madh", tha James për GQ në një intervistë profetike të vitit 2014. "Natyrisht. Unë dua të maksimizoj biznesin tim. Dhe nëse ndodh ta arrij atë, nëse ndodh të jem një atlet miliarda dollarësh.  Oh, Zoti im, do të jem i emocionuar."- kishte thënë ai.

James ka bërë pikërisht këtë,  maksimizoi biznesin e tij, në shumën prej më shumë se 1.2 miliardë dollarë fitime. Ai ka marrë më shumë se 385 milionë dollarë pagë nga Cleveland Cavaliers, Miami Heat dhe Los Angeles Lakers si lojtari aktiv më i paguar në NBA. Jashtë profesionit, ai ka grumbulluar mbi 900 milionë dollarë të ardhura nga reklamimet dhe sipërmarrjet e tjera të biznesit.
I lindur nga një nënë beqare 16-vjeçare në Akron, Ohio, James jetoi me një shumëllojshmëri të anëtarëve të familjes, miqve, fqinjëve dhe trajnerit të tij të futbollit, duke lëvizur dhjetëra herë në tre vjet,  përpara se të bëhej perspektiva e basketbollit e të gjitha kohërave.

Ai nënshkroi marrëveshjen e tij të parë me Nike në vitin 2003, në moshën 18-vjeçare, duke refuzuar ofertat nga Reebok dhe Adidas në favor të asaj që ai e shihte si partnerin më të mirë afatgjatë. Pas më shumë se një dekade suksesi, ai arriti një marrëveshje të përjetshme me Nike në fund të vitit 2015 që i paguan atij dhjetëra milionë në vit. Vitin e kaluar, falë Nike, plus marrëveshjeve me marka si AT&T, PepsiCo dhe Walmart, ai ishte atleti i dytë me të ardhurat më të larta në botë.

James ka strukturuar prej kohësh marrëveshje për t'i dhënë atij kapital në markat me të cilat ai ka partneritet, duke i dhënë atij një ulje të përfitimit në vend të një pagese të shpejtë. Në vitin 2015, James u largua nga një marrëveshje reklamimi me McDonald's, me vlerë rreth 15 milionë dollarë për katër vjet, për të luajtur bixhoz në zinxhirin Blaze Pizza që pati një rritje të shpejtë, ku ai është një investitor. Ai ka marrë kapital në marka si ajo e  palestrës Tonal dhe gjigandi Lyft gjithashtu.
 
Pastaj është SpringHill, studio e  prodhimit të TV dhe filmave e ndërtuar nga James dhe partneri i biznesit Maverick Carter. Tetorin e kaluar, investitorët e jashtëm, duke përfshirë pronarin e Boston Red Sox, Fenway Sports Group dhe Epic Games, blenë këtë sipërmarrje,  e cila ndihmoi në prodhimin e 163 milionë dollarëve bruto në arkat botërore, si psh  “Space Jam: A New Legacy” dhe dokumentari i HBO “What's My Name: Muhammad Ali” që kap  një vlerë prej 725 milionë dollarësh. James, natyrisht, mbetet aksionari më i madh aty.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing