Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Diego Maradona: tetë do të dalin në gjyq në Argjentinë për vrasje

Sport  |  23.06.2022 Ora 10:11   
Tetë persona që kujdeseshin për superyllin argjentinas të futbollit Diego Maradona do të gjykohen për vrasje, sipas një vendimi të lëshuar të mërkurën pas një hetimi për vdekjen e tij nga arresti kardiak.

Në dokumentin prej 236 faqesh të parë nga Reuters, gjyqtari përgjegjës për çështjen vuri në dyshim “sjelljet,  aktive ose me mosveprim, të secilit prej të akuzuarve që çuan dhe kontribuan në realizimin e rezultatit të dëmshëm”.

Vendimi thoshte se tetë persona, përfshirë mjekë, infermierë dhe një psikolog që kujdesej për Maradonën në kohën e vdekjes së tij në vitin 2020, akuzohen për "vrasje të thjeshtë", një akuzë e rëndë që nënkupton marrjen e një jete me qëllim. Një bord mjekësor i caktuar për të hetuar vdekjen e Maradonës arriti në përfundimin në vitin 2021 se ekipi i tij mjekësor veproi në një "mënyrë të papërshtatshme, të mangët dhe të pamatur".

Maradona u konsiderua si një nga futbollistët më të mëdhenj në histori, megjithëse lojtari i vogël i mbiquajtur "Pelusa" për flokët e tij të gjatë dhe "D10S" si një lojë me fjalën spanjolle për "Zot" duke përdorur numrin në fanellën e tij, luftoi me drogën dhe abuzimin me alkoolin prej vitesh.

Mario Baudry, një avokat i një prej djemve të Maradonës, i tha Reuters se fituesi i Kupës së Botës ishte "në një situatë pafuqie" në kohën e vdekjes së tij. Maradona vdiq më 25 nëntor 2020, në moshën 60-vjeçare.

“Sapo pashë shkakun, thashë se ishte vrasje”, tha ai. “Kam luftuar për një kohë të gjatë dhe ja ku jemi, me këtë fazë të përfunduar”.

Prokurorët argjentinas filluan hetimet menjëherë pas vdekjes së Maradonës në një shtëpi pranë Buenos Aires, duke përfshirë urdhërin për kontrollin e pronave të mjekut të tij personal dhe hetimin e të tjerëve të përfshirë në kujdesin e tij. Të pandehurit e përmendur në vendim ishin: neurokirurgu dhe mjeku personal i Maradonas, Leopoldo Luque,  psikiatri i tij, Agustina Cosachov, psikologu i tij, Carlos Diaz, dy infermiere, Gisella Madrid dhe Ricardo Almiron,  shefi i tyre, Mariano Perroni  dhe dy mjekë, Pedro Di Spagna dhe Nancy Forlini.

Të pandehurit kanë mohuar përgjegjësinë për vdekjen e Maradonës. Gjykatësi tha se avokatët e disa prej tyre kishin kërkuar që çështja të pushohej.

Vadim Mischanchuk, një avokat i Cosachov, tha se ata do të apelonin kundër vendimit, duke shtuar se zona e kujdesit të psikiatrit nuk kishte asnjë lidhje me shkakun e vdekjes. “Kërkohet një palë fajtore me çdo kusht dhe objektiviteti po humbet”, tha avokati.
Reuters nuk mundi të kontaktonte menjëherë të pandehurit ose avokatët e tjerë për koment.

Krimi i "vrasjes së thjeshtë" në Argjentinë zakonisht çon në një dënim me burg nga tetë deri në 25 vjet, sipas kodit penal të vendit. Nuk ka ende një datë të caktuar për gjykimin.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing