Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Sebastian Vettel do të tërhiqet nga F1 në fund të sezonit 2022

Sport  |  29.07.2022 Ora 12:58   
Piloti i Aston Martin Aramco Cognizant Formula One™ Team, Sebastian Vettel, ka vendosur të tërhiqet në fund të sezonit 2022, pasi ka shijuar një karrierë vezulluese në motorsport.

Fituesi i katër Kampionatit Botëror të Pilotëve të Formula 1, ai qëndron i treti në listën e të gjitha kohërave të fituesve të Grand Prix, me 53 fitore, pas vetëm Lewis Hamilton (103) dhe Michael Schumacher (91).

“Kam pasur privilegjin të punoj me shumë njerëz fantastikë në Formula 1 gjatë 15 viteve të fundit,  ka shumë për të përmendur dhe falënderuar.

"Gjatë dy viteve të fundit unë kam qenë një pilot i Aston Martin Aramco Cognizant Formula One™  dhe, megjithëse rezultatet tona nuk kanë qenë aq të mira sa shpresonim, është shumë e qartë për mua se gjithçka që është duke u bashkuar që një ekip, duhet të garojë në nivelin më të lartë për vitet në vijim."

“Vendimi për të dalë në pension ka qenë i vështirë për mua dhe kam kaluar shumë kohë duke menduar për të, në fund të vitit dua të marr më shumë kohë për të reflektuar se çfarë do të fokusohem në vijim. Unë e kam shumë të qartë që duke qenë baba, dua të kaloj më shumë kohë me familjen, por sot nuk është për të thënë lamtumirë”- ka thënë ndër të tjera në deklaratën e tij Sebastian Vettel.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing