Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

AAK kërkon që paga minimale të jetë 370 euro

Kulturë  |  30.05.2023 Ora 10:14   

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka propozuar që paga minimale në vendin tonë të jetë 370 euro.

 

AAK po ashtu ka propozuar që pensioni i veteranit të jetë i barasvlefshëm me pagën minimale.
 

Deputetët e këtij subjekti politik, Pal Lekaj e Bekë Berisha, kanë prezantuar dy amandamente që kanë të bëjnë me pagën minimale dhe pensionin e veteranit të UÇK-së.
 

“Qeveria e Republikës së Kosovës në fund të çdo viti kalanderik përcakton pagën minimale sipas propozimit të Këshilli Ekonomiko-Social. Në mungesë të një propozimi të tillë nga Këshilli Ekonomiko Social, të përcaktohet paga minimale në vlerën prej 370 euro neto për këtë vit kalendarik”, ka thënë deputeti i AAK-së, Pal Lekaj.
 

Ndërsa Bekë Berisha, ka thënë se deri në kategorizimin përfundimtar të listës, pensioni i veteranit duhet të jetë i barasvlefshëm më pagën minimale.
 

“Deri në kategorizimin përfundimtar të listës së Veteranit Luftëtar të UÇK-së, Pensioni i Veteranit Luftëtarë të UÇK-së, të jetë i barasvlefshëm me pagën minimale”, ka thënë Berisha në mbledhjen e sotme të Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere./rtk/

Komentet

Marketing

 

Tjera në Kulturë

Marketing