Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Adoleshenti kanadez Christopher Morales Williams vrapoi rekord botëror në 400 metra të mbyllura

Bota  |  27.02.2024 Ora 8:25

Në garat e Brendshme të SEC në Fayetteville, Arkansas, të shtunën, adoleshenti kanadez Christopher Morales Williams bëri një rekord botëror mbresëlënës në 400 metra.

Koha fituese e Morales Williams-it prej 44.49 sekondash është 0.08 sekonda më e shpejtë se rekordi amerikan i Kerron Clement-it nga viti 2005, i vendosur në të njëjtin pistë, megjithëse përpjekja e 19-vjeçarit është në pritje të vlerësimit nga organi mbarëkombëtar i udhëheqësve, World Athletics.

Në vitin 2018, amerikani Michael Norman kishte një kohë brendshme prej 44.52 sekondash, e cila nuk mund të vlerësohej si rekord nga World Athletics.

"Rekordi botëror - supozoj se është diçka që nuk do të prisje të ndodhte, por ndodhi," tha Morales Williams për gazetarët pas garës të shtunën. "E vendosa si një qëllim por nuk prisja vërtet të e thyente këtë tani."

Performanca e tij hoqi 0.9 sekonda nga koha e tij më e mirë e mëparshme dhe ishte më shumë se një sekondë më e shpejtë se ajo e Jamaikas Jevaughn Powell, i cili mbaroi një vend pas tij në finalen e shtunës.

Por edhe më e mrekullueshme ishte fakti që studenti i dytë i Universitetit të Xhorxhias ishte i sëmurë mëngjesin para garës.

"Nuk ndjeva vërtet mirë, po vjella," tha ai në një intervistë pas garës. "Së pari, isha i sëmurë këtë mëngjes. Por besoj se kjo më shtyu të përpiqem pak më fort. I dhashë gjithçka dhe vazhdova, vazhdova. Dhe pastaj supozoj se kjo është gjithmonë rezultati i tij."

Morales Williams fitoi kampionatin kombëtar kanadez dhe një argjend në kampionatin Panamerikan U20 vitin e kaluar. Para kësaj, ai ishte pjesë e skuadrës së argjendtë të Kanadas në stafetën e 4x400 metra në Kampionatin Botëror U20 në vitin 2022.

Si një nxënës i shkollës së mesme në Ontario, ai u përshkrua për përqendrimin dhe etikën e punës së tij, duke qëndruar i admiruar për rëndësinë dhe etikën e punës së tij, duke vrapuar deri në 12 kilometra (7.46 milje) vetëm - një distancë e jashtëzakonshme për shpejtësit - kur objektet ishin të mbyllura gjatë pandemisë Covid-19.