Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

23 Prilli, Dita Botërore e Librit

Kulturë  |  23.04.2024 Ora 13:51   
Sot e gjithë bota nderon librin dhe krijuesin e tij, autorin. Në kohët e zhvillimeve të vrullshme teknologjike, ku kompjuteri, celulari dhe interneti janë lehtësisht të përdorshme nga cilido zotërues, i madh a i vogël qoftë, sfida e leximit të librit mbetet një nga sfidat e autorëve, botuesve dhe institucioneve që merren me të, por jo vetëm. E gjithë shoqëria duhet të reflektojë, pasi libri gjithnjë e më pak po lexohet, e edhe më pak po shitet.

E kjo ditë na fton të reflektojmë në qasjen tonë ndaj kësaj shpikje të hershme të njerëzimit, që ka transmetuar ndër shekuj dije e informacion nga brezi në brez.

Ideja për Ditën Botërore të Librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte një libër i dhurohej edhe një trëndafil. 23 prilli është shpallur si Dita Botërore e Librit më 15 nëntor 1995, me një rezolutë të UNESCO-s, pasi u morën në konsideratë faktet se libri ka qenë, historikisht, instrumenti më i fuqishëm i shpërndarjes së njohurive dhe mjeti më efikas për të siguruar ruajtjen e këtyre njohurive, se çdo nismë për promovimin e librave të rinj është një faktor i pasurimit kulturor të një kombi.

Kjo është arsyeja, për të cilën kjo datë domethënëse për letërsinë universale është caktuar nga Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s për t’i bërë homazh botëror librit dhe autorëve të tij dhe për të inkurajuar të rinjtë që të zbulojnë kënaqësinë e të lexuarit, si edhe për të respektuar kontributin e pazëvendësueshëm, që kanë dhënë krijuesit për progresin social dhe atë kulturor.

Dita Ndërkombëtare e Librit dhe të Drejtave të Autorit është një datë me kuptim simbolik për letërsinë botërore. Me këtë datë të vitit 1616, lidhet vdekja e dy kolosëve të letërsisë botërore: Shekspirit në Angli dhe Miguel de Servantes Saavedra në Spanjë.

Shekspiri konsiderohet si shkrimtari më i madh i të gjitha kohëve dhe vendeve, ndërsa Miguel de Servantes është autori i veprës më të përkthyer në botë, “Don Kishotit”. Kjo datë lidh edhe autorë tjerë në ditën e lindjes a vdekjes së tyre: Inca Garcilasode la Vega, Maurice Dryon, Halldor Kiljan Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla dhe Manuel Mejia Vallejo.

Kjo datë shënohet në të gjithë botën që nga viti 2003.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Kulturë

Marketing