Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Rina Sawayama “ndryshon” rregullat e Brit Awards

Muzikë  |  25.02.2021 Ora 11:12   
Yll i pop-it të cilës  ju tha se nuk ishte "aq britanike sa duhet" për të hyrë në Brits dhe Çmimin Mercury kaarritur të “ndryshojë” rregullat e Brit Awards.

Rina Sawayama-s ju tha se nuk mund të garonte për çmimet vitin e kaluar, sepse ajo nuk ishte një qytetare britanike.
Këngëtarja, e cila ka jetuar në Mbretërinë e Bashkuar për 26 vjet, tani ka fituar të drejtën për të konkurruar, pasi u takua me shefat e çmimeve.

Sipas rregullave të reja, artistët që kanë qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar për më shumë se pesë vjet kualifikohen për çmimet kryesore.

Sawayama mban leje të pacaktuar për të qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar, por mban një pasaportë japoneze për të mbajtur lidhje me familjen e saj, përfshirë babanë e saj, të cilët jetojnë në vendin e saj të lindjes.

Ndërsa Japonia nuk lejon shtetësinë e dyfishtë, ajo nuk mund të ketë një pasaportë Britanike. Kjo bëri që albumi i  saj debutues i vlerësuar mirë nga kritikët, i quajtur Sawayama, të mos i mundësohej garimi  për çmimin Mercury vitin e kaluar.
 

Komentet

Marketing

Tjera në Muzikë

Marketing