Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Nëse keni marrë Omicron, pas vaksinimit, ekspertët mjekësorë këshillojnë të mos nxitoni për një vaksinë përforcuese

Covid-19  |  13.01.2022 Ora 13:06   
Në vetëm disa javë, qindra mijëra kanadezë ka të ngjarë të infektohen me variantin Omicron të koronavirusit.
 
Rritja e paprecedentë e rasteve ka çuar në anulimin e operacioneve, mungesë të personelit në sistemin e kujdesit shëndetësor dhe norma rekord të shtrimit në spital, krahas shumë periudhave më pak serioze të sëmundjes, duke përfshirë midis atyre që janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19.
 
Nëse tani jeni njëri nga një numër në rritje i njerëzve që janë infektuar pas vaksinimit, mund të pyesni veten se kur është e përshtatshme të merrni një vaksinë përforcuese,  ose nëse keni nevojë për një të tillë.
 
"Njerëzit duhet të marrin ende një vaksinë përforcuese," tha për CBC News Dr. Lynora Saxinger, një specialiste e sëmundjeve infektive dhe profesore e asociuar në Universitetin e Albertës në Edmonton. "Unë mendoj se pjesa më e vështirë është, kur është koha më e mirë për t'u përmirësuar?"
 
Udhëzimet provinciale për atë kohë variojnë në të gjithë vendin, duke filluar nga sugjerimi i Quebec-ut për të pritur thjesht derisa simptomat tuaja të largohen deri në një rekomandim nga mjeku kryesor i Ontarios për të pritur për 30 ditë.
 
Nuk ka asnjë numër magjik, por shkenca prapa mënyrës se si funksionon sistemi ynë imunitar do të thotë që ju mund të dëshironi të prisni me javë apo edhe muaj pas një infeksioni Omicron,  për të korrur përfitimet e një vaksine përforcuese.
Në përgjithësi, nëse jeni i sëmurë, nuk duhet të merrni asnjë lloj vaksine, tha Alyson Kelvin, një virologe dhe studiuese vaksinash në Organizatën e Vaksinave dhe Sëmundjeve Infektive të Universitetit të Saskatchewan në Saskatoon.
 
"Përgjigja imune e trupit tuaj ndaj çdo gjëje që po lufton do të drejtohet drejt atij patogjeni," shpjegoi ajo.
 
Në të njëjtën kohë, trupi juaj mund të mos reagojë aq efektivisht ndaj një doze vaksine, e cila ka për qëllim të nxisë sistemin tuaj imunitar duke imituar një kërcënim si koronavirusi. "Pra, kjo është përgjithësisht arsyeja pse ne duhet të presim pak kohë pasi të infektohemi për të marrë ndonjë vaksinë," tha Kelvin.
 
Koha ideale për të marrë një vaksinë përforcuese, tha ajo, është kur sistemi juaj imunitar të jetë qetësuar.
Imunologë të tjerë ranë dakord se nuk ka nevojë urgjente për një vaksinë përforcuese pas infeksionit.
 
"Unë mendoj se është një ide më e mirë të presësh disa mua, sepse atëherë do të jetë më efektive," tha Dr. Jamie Scott, një imunolog molekular dhe profesor emeritus në Universitetin Simon Fraser në Burnaby, B.C. "Do të ketë një efekt më të fortë përsëri sepse qelizat e kujtesës do të zhvillohen shumë më plotësisht dhe nivelet e antitrupave do të ulen."
 
Të dhënat paraprake sugjerojnë se infeksionet me këtë variant gjithashtu mbrojnë kundër infektimit nga varianti dikur dominues Delta, tha ai, i cili zvogëlon mundësinë tuaj për t'u infektuar me cilindo version të virusit menjëherë.
 
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Covid-19

Marketing