Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Zbulohet një sauna e shekullit të 14-të në Meksiko City

Të Tjera  |  22.01.2020 Ora 14:47   
Një sauna para-hispanike që daton nga shekulli 14-të është zbuluar nga arkeologët në Meksiko City. Mbetjet e shtëpizës së djersës, janë të ndërtuara me blloqe prej plumbi dhe shkëmbi vullkanik, të cilat ende kanë pjesën e tyre qëndrore, ku ishte e vendosur vaska ose pishina per banjën me avull, sipas Institutit Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë së Meksikës.

Vende si kjo, të njohura si një temazal, kanë origjinën me popuj indigjenë në Mesoamerica  dhe ishin struktura të përhershme që përdoren për qëllime medicinale, për rituale shpirtërore dhe për të lindur gratë.

Gjetjet në lagjen historike La Merced u lejuan ekspertëve të përcaktojnë vendndodhjen e saktë të Temazcaltitlán, një nga zonat e para të Tenochtitlán, metropolin antik që u bë qyteti i Meksikës së sotme.

Ekipi zbuloi gjithashtu mbetjet e një fabrike lëkurash që ndoshta ndodhej atje midis viteve 1720 dhe 1820. Vendi ndodhet ngjitur me Casa Talavera, një ndërtesë e stilit barok që daton ose në 16 ose në fillim të Shekullit 17 dhe tani është një qendër kulturore./radioplus/
 

Komentet

Marketing

Tjera në Të Tjera

Marketing