Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Jawahir Roble: Femra e parë zyrtare myslimane në Mbretërinë e Bashkuar ëndërron të gjykojë lojërat e Premier League

Sport  |  24.08.2020 Ora 9:32   
26-vjeçarja dhe ish-refugjatja Roble mban një diplomë referimi, kualifikime të FA dhe ambicie për të punuar në futbollin më të lartë anglez.

Referenca e parë femër, myslimane e Mbretërisë së Bashkuar, e cila ka ka bërë referencat  e saj zyrtare në Premier League, i ka thënë Sky Sports News se ndihet sikur po hynte në botën e një burri dhe po u tregon atyre se kush është shefi.

Nga skaji, ndërsa ajo drejton një lojë, Roble mund të dëgjohet duke ofruar një përzierje inkurajimi dhe paralajmërimesh për lojtarët.

"Jo tërheqje, pa tërhequr", bërtet ajo, ndërsa një përleshje shpërthen vetëm jashtë kutisë. Roble, i cili rekomandon veshjen e një hixhabi, sigurisht mund të trajtojë veten në atë që ajo e quan bota e një burri.

Ajo i tha Sky Sports News: "Të gjithë thonë se është lojë e një mashkulli, futbolli është lojë e një mashkulli. Ndjehem sikur po vij në territorin e tyre dhe po u tregoj atyre se kush është shefi.

"Duke u treguar atyre si është bërë dhe duke inkurajuar gjithnjë e më shumë vajza që të vijnë dhe të marrin përsipër, sepse kjo është loja e kujtdo".

Roble mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar si refugjat nga Somalia kur ishte vetëm 10 vjeç. Familja e saj vendosi të bëjë një jetë të re në Wembley, pasi iku nga lufta në vendin e tyre.

Duke u rritur, JJ luajti futboll me djemtë, me të cilët prindërit e saj nuk ishin gjithmonë dakort.

"Në fillim ishte si unë kundër tyre. Ata më thanë, mos luaj më futboll sepse është lojë e një mashkulli.

"Mos luaj futboll sepse je grua. Ndaloni të luani futboll sepse nuk do të futeni kurrë. Njerëzit do të diskriminojnë, njerëzit do të jenë të pasjellshëm.

 Unë u thashë atyre:" Më përkrahni për të referuar. Qartë nuk do të ndalem së dashuruari me futbollin. Unë do të gjej rrugën time ". Jam shumë e lumtur që jam bërë gjyqtare ".

Megjithëse Roble ëndërronte të luante për Lioneses, ajo filloi të bënte rastësisht referin. Kur dikush nuk u paraqit për një lojë, asaj iu kërkua të hynte. Tani ajo ka kualifikime të FA dhe një diplomë në stërvitje.

JJ shpesh bën gjyqtarë për të rinjtë në fondacionin Jason Roberts, një organizatë bamirëse e krijuar pranë vendit ku u rrit në Wembley, e cila ofron aftësi mentoruese, sportive dhe jete për të rinjtë në disavantazh.

Roble është sigurisht një personazh. Ajo është lloji i personit që i buzëqesh fytyrat e njerëzve.

Duke qëndruar poshtë Harkut Wembley, ajo këndon: "Po vjen në shtëpi, po vjen në shtëpi, po vjen, futbolli po vjen në shtëpi", jo i skenuar pak nga ata që shikojnë. Ishte e qartë se sa do të thotë zona për të./radioplus


 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing