Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Spotify fiton rastin gjyqësor ndaj Potify!

Muzikë  |  14.01.2022 Ora 10:25   
Bordi i Gjykimit dhe Apelimit të Markave Tregtare të SHBA-së ka mbajtur anën e Spotify në një mosmarrëveshje për markën tregtare kundër një kompanie softuerike të quajtur "Potify".
Platforma Potify lejon shpërndarësit legalë të kanabisit të tregtojnë dhe shesin produktet e tyre në internet. US Software Inc. lançoi shërbimin Potify në 2017, por thotë se puna filloi në këtë sipërmarrje në 2014.

Spotify argumentoi se marka Potify po 'hollon' markën e saj nga shoqërimi dhe 'e turbullon dhe e njollos' atë. Përpjekja e US Software për të markuar markën e saj 'Potify' është ajo që shkaktoi mosmarrëveshjen në radhë të parë. Megjithatë, gjyqtarët nuk e blenë arsyetimin e CEO të Potify.

"Dallimi i vetëm midis shenjës së aplikantit Potify dhe shenjës së kundërshtarit Spotify është se ai i kundërshtarit fillon me një "S" menjëherë përpara shkronjave të përbashkëta P-O-T-I-F-Y. Me fjalë të tjera, siç thekson kundërshtari, kërkuesi thjesht fshiu 'S' kryesor nga shenja e kundërshtarit.'
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Muzikë

Marketing