Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Justin Timberlake shet të gjithë katalogun e tij muzikor

Muzikë  |  27.05.2022 Ora 11:59   
Justin Timberlake ia shiti të gjithë katalogun e këngëve të tij një kompanie administruese të mbështetur nga Blackstone, duke iu bashkuar një vale mega yjesh të kohëve të fundit që po shesin të drejtat për muzikën e tyre për para të mëdha.

Firma me bazë në Londër Hipgnosis Song Management njoftoi të enjten blerjen e të gjitha të drejtave të autorit, të këngëtarit, në këngët që ai shkroi ose bashkë-shkruan, që i bie një total prej rreth 200 këngësh, sipas CEO të Hipgnosis, Merck Mercuriadis. Edhe Hitet  nr. 1 të JT,  tani anë nën kontrollin e tyre si "SexyBack", "Can't Stop the Feeling" dhe "Mirrors".

Shifra e parave pas marrëveshjes nuk është bërë e ditur, por njerëzit e njohur me këtë çështje e kanë vlerësuar atë mbi 100 milionë dollarë, sipas The Wall Street Journal.

Koleksioni muzikor i Timberlake shtrihet mbi 20 vjet. Këngëtari fitoi famë në vitin 1995 si anëtarë i fenomenit të grupit të djemve NSYNC. Pas suksesit ndërkombëtar të grupit, Timberlake filloi një karrierë solo që  përfshinë pesë albume në studio dhe 40 single.
Shitja mori më shumë se një vit për t'u mbyllur, sipas Mercuriadis, dhe është pjesë e një tendence në rritje të megayjeve të shesin katalogët e tyre muzikorë, të cilët përfshijnë Bob Dylan, Bruce Springsteen, Neil Young dhe Stevie Nicks. Megjithatë, në moshën 41-vjeçare, Timberlake është më i ri se ikonat e tjera muzikore që bëjnë marrëveshje të tillë.

"Shumë nga artistët që po shesin katalogët e tyre po arrijnë në një pikë të jetës së tyre ku po planifikojnë pasuritë e tyre, një lloj planifikimi për të ardhmen dhe ata janë në një pikë të jetës së tyre ku ka kuptim t'ia shesin muzikën e tyre kompanive dhe të sigurojnë familjet e tyre”, tha për CNN Hannah Karp, drejtore editoriale në Billboard.

Timberlake nuk është i vetëm mes yjeve më të rinj që marrin pagesa të menjëhershme për punën e tyre më të re me Hipgnosis. The Chainsmokers, një dyshe krijuese e hiteve të muzikës elektronike, i shitën firmës katalogun e tyre në vitin 2019 dhe Shakira arriti një marrëveshje me Hipgnosis në janar.
“Në rastin e atyre kantautorëve më të rinj, ata po kërkojnë të mos rrezikojnë të ardhmen e tyre”, tha Mercuriadis për CNN Business. "Ata po kërkojnë të vendosen në një pozicion ku mund të bëjnë muzikë për qëllime të pastra, duke ecur përpara bazuar në atë që duan të bëjnë, në krahasim me atë që duhet të bëjnë për para."

Artistë të tjerë që kanë bërë marrëveshje me Hipgnosis përfshijnë Red Hot Chili Peppers, Journey, Blondie dhe Neil Young.
"Jam i emocionuar që jam partner me Merck dhe Hipgnosis,  ai vlerëson artistët dhe punën e tyre krijuese dhe ka qenë gjithmonë një mbështetës i fortë i kantautorëve dhe tregimtarëve," tha Timberlake në një deklaratë për shtyp të enjten. "Mezi pres të hyj në këtë kapitull tjetër."
Marrëveshja mbulon vetëm të drejtat e publikimit të Timberlake, kështu që vetëm këngët që ai ka dorë në shkrim përfshihen në marrëveshje. Ndërsa Timberlake ka shkruar ose bashkë-shkruar shumë nga këngët që i kanë sjellë sukses solo  dhe disa këngë për artistë të tjerë si Rihanna dhe Madonna,  e njëjta gjë nuk është e vërtetë për një pjesë të madhe të katalogut muzikor të NSYNC. Kjo do të thotë se hitet si "Bye Bye Bye" qëndrojnë jashtë fushëveprimit të marrëveshjes Hipgnosis.

Blerja është bërë në emër të Hipgnosis Songs Capital, një partneritet prej 1 miliard dollarësh midis Hipgnosis Song Management dhe fondeve të menaxhuara nga firma e kapitalit privat Blackstone (BGB). Fondi përfiton nga blerjet si muzika e Timberlake përmes filmave, televizionit, transmetimit, muzikës së kopertinës dhe shfaqjeve.

Hipgnosis, krijuar nga menaxheri legjendar i muzikës Mercuriadis, i cili ka menaxhuar artistë si Beyonce, i listuar në bursën e Londrës në korrik 2018. Që atëherë, kompania ka qenë në një zbavitje të qëndrueshme blerjeje muzikore në një përpjekje për të krijuar këngë si një klasë pasurie, duke ofruar pagesa të mëdha për pronësinë e disa prej këngëve më të mëdha të të gjitha kohërave.

"Katalogu i jashtëzakonshëm i Justin do të bashkohet me vepra të tjera të mahnitshme në Hipgnosis, të cilat ne e dimë se do të shërbejnë si një kujdestar i madh i punës së tij," thanë në njoftimin për shtyp David Lande dhe Mitch Tenzer nga Ziffren Brittenham LLP, avokatët e Timberlake.

Fakti që formacioni i Timberlake i bashkohet një grupi asetesh shumë selektive dhe të nivelit të lartë të mbajtur nga Hipgnosis është e gjithë çështja, thotë firma.

"Këto nuk janë vetëm disa nga këngët më të rëndësishme kulturore dhe këngët jashtëzakonisht të suksesshme të 25 viteve të fundit, por ato do të vazhdojnë të jenë të tilla për dekadat dhe dekadat në vijim," tha Mercuriadis. "Unë dua që Justin të jetë krenar që qëndron pranë Nile Rodgers, dhe unë dua që Nile Rodgers të jetë krenar që qëndron pranë Neil Young, dhe unë dua që Neil Young të jetë krenar që qëndron pranë Chrissie Hynde, dhe unë dua Chris Hynde të jetë krenar që qëndron pranë Timbaland."
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Muzikë

Marketing