Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Smartofoni juaj mund të jetë edhe celësi I veturës tuaj, në të ardhmen

Teknologji  |  13.11.2019 Ora 13:10   
NXP Semiconductors të martën nga New Delhi kanë njoftuar se një shtesë në cipin ultra të gjerë (UWB) me një qark të ri të integruar automobilistik (UWB IC) do të jetë I aftë të shëndërrojë smartfonët tuaj në çelësa makinash.

Kjo teknologji është krijuar për të dhënë vetëdije për makinat e pajisura me UWB, smartfonët si dhe pajisjet e tjera intelegjente, kështu I mundësohet edhe makinës të dijë se ku është përdoruesi I saj.

Me anë të këtij chipi përdoruesit mund të hapin dhe të nisin veturën edhe pse telefonin e kan lënë në qantë apo në xhep. Në anën tjetër në njoftim thuhet se UWB IC e re sjell një nivel maksimal të mbrojtjes se makinave nga vjedhjet. /radioplus/
 

Komentet

Marketing

Tjera në Teknologji

Marketing