Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Eshtrat e pterosaurëve të gjetur në Australi zbulojnë se zvarraniku më i vjetër fluturues në botë ka jetuar atje 107 milionë vjet më parë

Të Tjera  |  31.05.2023 Ora 16:54   
Pterosaurët, zvarranikët më të vjetër fluturues në botë, dikur fluturuan në qiellin e Australisë 107 milionë vjet më parë, sipas një studimi të botuar të mërkurën sipas CNN.

Paleontologët erdhën në këtë përfundim pasi ekzaminuan dy pjesë të kockave parahistorike të nxjerra nga Dinosaur Cove, një vend me fosile në shtetin Australian, në më shumë se tre dekada më parë.

Mostrat rezultuan të ishin mbetjet më të vjetra të pterosaurëve të gjetur ndonjëherë nga vendi, sipas studimit të botuar në revistën shkencore History Biology të mërkurën.

Krijesa gjigante ishte një ndër te paret që evoluoi aftësinë e fluturimit dhe jetoi së bashku me dinosaurët gjatë epokës Mesozoike e cila filloi 252 milionë vjet më parë.

Ekspertët nga Universiteti Curtin dhe Muzetë Victoria me bazë në Perth, në Melburn, ekzaminuan kockat e dy individëve, duke përfshirë një kockë krahu që i përkiste pterosaurit të parë të mitur të raportuar ndonjëherë në Australi.


 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing