Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Nominimet për edicionin e 64-t të çmimeve Grammy janë këtu

Muzikë  |  23.11.2021 Ora 23:35   

Olivia Rodrigo dhe FINNEAS janë të nominuar në secilën nga kategoritë e “Big Four” në edicionin e 64-t të Grammy,  albumi, disku dhe kënga e vitit plus artisti i ri më i mirë.  Rodrigo u nominua për albumin e saj debutues, “Sour”, dhe këngën e saj mbresëlënëse "Driver Licence".  FINNEAS është nominuar për prodhimin dhe bashkë-shkrimin me motrën e tij, Billie Eilish, dhe për artistin e ri më të mirë, çmim ky më vete.

 Eilish, e cila u nominua në të katër këto kategori dy vjet më parë, është e nominuar tashmë për albumin dhe këngën e vitit, ashtu si Justin Bieber, Doja Cat dhe Lil Nas X.

Jon Batiste, i cili fitoi një Oscar në prill për filmin “Soul”, mori 11 nominime, më shumë se kushdo tjetër.  Bieber, Doja Cat dhe H.E.R.  janë nënkampione me nga tetë nominime për secilin. 

 Chick Corea, i cili vdiq më 9 shkurt, është nominuar për katër çmime - tre në fushën e xhazit plus përmbledhjen më të mirë klasike.  Corea ka fituar 25 Grammy.  Nëse ai do fitonte në të katër kategoritë, ai do të bëhej artisti i dytë më i vlerësuar në historinë e Grammy-t, pas dirigjentit klasik Georg Solti. 

Aktualisht, Beyoncé dhe Jones janë të barabartë në vendin e dytë me më së shumti Grammy të fituara gjithsej 28, e ndjekur nga Alison Krauss me 27 dhe dirigjenti klasik Pierre Boulez me 26. Jay-Z, i cili ka fituar 23 Grammy, ka tre nominime këtë vit, West i cili ka fituar 22 Grammy, ka pesë nominime.  Të dy kanë gjithashtu një shans për t'u ngjitur me zgjuarsi në tabelën e të parëve të çmimeve Grammy.

 Nominimet u shpallën të martën e 23 nëntor-it. Çmimet do të jepen më 31 janar në Staples Center në Los Angeles.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Muzikë

Marketing