Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Seria A voton për krijimin e kompanisë së tyre mediatike globale për të drejtat e TV

Sport  |  09.09.2020 Ora 15:34   
Serie A ka vendosur për një pikë kthese historike, ku që të 20 klubet i dhanë të qartë krijimit të kompanisë së tyre mediatike globale për të drejtat e TV.

Sipas agjencisë së lajmeve ANSA, kishte një votim unanim në favor të hapit në takimin e sotëm, i cili do ta sillte Serinë A në përputhje me ligat e tjera të larta evropiane.

Presidenti i Lega Serie A, Paolo Dal Pino kishte shtyrë për këtë lëvizje që nga fillimi i mandatit të tij, pasi kjo do të lejonte klubet e Serie A të kontrollonin shitjen e tyre të të drejtave televizive dhe të negocionin si një njësi e vetme.

Mund të lejojë gjithashtu investimin e kapitalit privat në kompani, duke kontrolluar të drejtat e televizionit dhe medias.

Për shembull, La Liga aktualisht shet të drejta të huaja me 890 milion € në sezon, krahasuar me vetëm 350 milion € për Serie A.

Ata gjithashtu mund të krijonin një kanal të dedikuar në partneritet me mbajtësit aktualë të të drejtave, për të mos përmendur përfshirjen e shërbimeve transmetuese sipas kërkesës në ankandin e të drejtave për periudhën 2021-24./radioplus
 

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing